
Logan Yonavjak ( @Loganyon ) se zasazuje o to, aby farmáři ve Spojených státech mohli pěstovat konopí.
Průmyslové konopí bylo kdysi dominantní plodinou na americké krajině. Tento vytrvalý a obnovitelný zdroj (jedna z prvních známých domestikovaných rostlin s kořeny sahajícími do neolithického věku v Číně) byl rafinován pro různé průmyslové aplikace, včetně papíru, textilu a provazů.
Postupem času se z průmyslového konopí vyvinula ještě větší paleta produktů, včetně zdravých potravin, organické péče o tělo, oděvů, stavebních materiálů, biopaliv, plastových kompozitů a dalších (podle jednoho zdroje lze vyrobit více než 25 000 produktů z konopí).
V USA byly první výsadby konopí v Jamestownu ve Virginii, kde bylo pěstování konopí ve skutečnosti povinné. Od té doby se konopí používalo ve všem, od plachetnic z 19. století až po kryty pionýrských vozů. Deklarace nezávislosti byla vypracována na konopném papíru a dokonce i ten nejlepší biblický papír dnes zůstává na konopném základě.
Na počátku 20. století byla celulóza získaná z konopí propagována jako cenově dostupná a obnovitelná surovina pro plasty; Henry Ford dokonce vyrobil prototyp automobilu z biokompozitních materiálů s použitím zemědělských vláken, jako je konopí.
Poté to začalo jít z kopce. V roce 1937 došlo k přijetí „zákona o daních z marihuany“ a navzdory kampani americké vlády „ Konopí za vítězství “ během druhé světové války nemístné obavy, že průmyslové konopí je stejné jako marihuana v kombinaci s cíleným obtěžováním ze strany donucovacích orgánů, odrazovaly zemědělce od pěstování konopí. Poslední plodina byla vypěstována ve Wisconsinu v roce 1958 a do roku 1970 zákon o kontrolovaných látkách (CSA) formálně zakázal pěstování (i když stát Havaj je domovem první průmyslové konopné plodiny, která se má pěstovat od doby, kdy CSA prošlo).
Situace dnes
Udržitelné konopné semeno, vláknina a olej jsou stále používány v surovinách významnými společnostmi , včetně Ford Motors, Patagonia a The Body Shop, k výrobě široké škály produktů. Většina výrobců konopných produktů je však nucena dovážet konopné semeno, olej a vlákninu od pěstitelů v Kanadě, Evropě a Číně, protože američtí farmáři mají ze zákona zakázáno pěstovat tuto udržitelnou plodinu.
V roce 2012 byl americký konopný průmysl oceněn odhadem ročních maloobchodních tržeb a růstů u všech konopných produktů ve výši 500 milionů USD , podle Hemp Industries Association, neziskové obchodní organizace skládající se ze stovek konopných podniků.
Konopí lze nejen použít pro ohromující množství produktů, ale i jeho čistý přínos pro životní prostředí je působivý. Mezi nejvýznamnějšími rysy konopí patří jeho růst v různých klimatických a půdních typech, je přirozeně odolné vůči většině škůdců a roste velmi těsně u sebe, což mu umožňuje překonat většinu plevelů. Konopí, přírodní náhražku bavlny a dřevěných vláken, lze kvůli nízkému obsahu ligninu také rozvláknit pomocí méně chemikálií než dřevo. Jeho přirozený jas může vyloučit potřebu použití chlorového bělidla.
Proč je tato neuvěřitelná rostlina nelegální?
Protože je mylně zaměňována s marihuanou, a mnozí tvůrci politiky věří, že legalizací konopí legalizují marihuanu, což není pravda. Kanada, Británie, Francie, Německo a Španělsko spolu s více než dvaceti dalšími zeměmi pěstují a zpracovávají průmyslové konopí, aniž by to ovlivnilo prosazování zákonů o marihuaně. ( Častější mylné představy o konopí a faktické vyvrácení .)
Průmyslové konopí a marihuana jsou ve skutečnosti různé odrůdy Cannabis sativa ; konopí nemá žádnou hodnotu jako rekreační droga. Ve skutečnosti kouření velkého množství konopných květů může způsobit významnou bolest hlavy, ale ne omámení.
Abychom se tomu podrobněji věnovali do detailů, ve většině západních zemí se průmyslové konopí odlišuje od marihuany na základě obsahu THC (hlavní intoxikant v marihuaně), který umožňuje pěstování průmyslového konopí na vlákno a osivo. Předpisy v EU a Kanadě ( 31 zemí v současné době pěstuje průmyslové konopí) omezují hladiny THC v květinách konopí na 0,2 procenta a 0,3 procenta a zabraňují pokusům o maskování marihuany na konopných polích. Srovnatelně jsou hladiny THC v květinách marihuany obvykle mezi 3 a 15 procenty.
Konopné oživení začíná nabývat na síle. Vnímání se v USA začíná měnit. Za posledních několik desetiletí došlo k obnovení zájmu o konopí různorodou, ale stále více politicky vlivnou a jednotnou skupinou podniků, zemědělců, odborníků na výživu, aktivistů a ekologických spotřebitelů.
Musí dojít ke změně federální politiky, která má zásadně revidovat definici „marihuany“ tak, aby tento pojem vylučoval průmyslové konopí, a poté uzákonit konkrétní postupy a požadavky týkající se pěstování průmyslového konopí a těch, kteří pěstují průmyslové konopí.
„Změna ve federální politice, která opět umožní pěstování konopí, by znamenala okamžité vytváření pracovních míst, kromě mnoha dalších ekonomických a environmentálních výhod,“ říká Tom Murphy, národní terénní koordinátor společnosti Vote Hemp.
Současný federální a státní legislativní pokrok
Zákon o průmyslovém pěstování konopí z roku 2013 (HR 525) byl ve sněmovně nedávno představen s 28 původními spoluzadavateli a rychle se k němu připojil společenský návrh zákona v Senátu (S. 359), který představili senátoři Ron Wyden (D -OR), Rand Paul (R-KY), Jeff Merkley (D-OR) a vůdce menšin Mitch McConnell (R-KY), což podtrhuje bipartisanskou podporu kolem konopného problému.
Pokud by byly tyto zákony schváleny, odstranily by federální omezení pro domácí pěstování průmyslového konopí, které je definováno jako nedrogová olejnatá semena a odrůda konopí . Plné znění návrhů zákonů, jakož i status a spolu-sponzoři najdete online .
HR 525 je pátým zákonem zavedeným ve Sněmovně reprezentantů USA na podporu průmyslového zemědělství konopí, protože federální vláda jej v USA v roce 1971 postavila mimo zákon.
Na státní úrovni byl první zákon o konopí zaveden v Coloradu v roce 1995. K dnešnímu dni zavedlo pro-konopnou legislativu 31 států a 19 ji přijalo.
- Osm států (Colorado, Maine, Montana, Severní Dakota, Oregon, Vermont, Washington a Západní Virginie) definovalo průmyslové konopí jako odlišné a odstranilo překážky jeho produkce;
- Tři státy (Havaj, Kentucky a Maryland) schválily návrhy zákonů za vytvoření provizí nebo za povolení výzkumu konopí;
- Devět států (Kalifornie, Colorado, Illinois, Montana, New Hampshire, Nové Mexiko, Severní Dakota, Vermont a Virginie) přijalo rezoluce o konopí;
- Šest států (Arkansas, Maine, Minnesota, Nové Mexiko, Severní Karolína a Vermont) schválilo účty za studium konopí.
Nicméně, i přes státní povolení pěstovat konopí, zemědělci v těchto státech stále riskují nájezdy federálními agenty, čas ve vězení a majetek a propadnutí občanského majetku v případě, že zasadí úrodu kvůli selhání federální politiky odlišit olejnaté a vláknité nedrogové druhy konopí (tj průmyslové konopí) od psychoaktivních odrůd drog (tj, „marihuana“).
Budoucnost konopí v USA
Konopí není všelékem na naše sociální, ekonomické a environmentální strasti – žádná jednotlivá plodina to nedokáže.
Jak však přecházíme do budoucnosti, která zahrnuje udržitelnější zemědělské postupy, může nám průmyslové konopí pomoci stát se průkopníkem. Díky cílenému a trvalému výzkumu a vývoji by konopí mohlo podnítit dramatické pozitivní ekologické a ekonomické výhody. Například obnovitelné a rychle rostoucí konopí nahrazuje mnoho neudržitelných produktů, jako je neekologická bavlna (která v současné době používá více než 25 procent světových insekticidů a více než 10 procent světových pesticidů) a mnoho plastových výrobků.
Kromě podpory změny federální politiky týkající se průmyslového konopí může každý z nás pomoci růstu trhu s konopím nákupem konopných produktů a také tím, že bude informován a bude s našimi státními a národními zástupci a našimi přáteli a rodinou mluvit o výhodách průmyslového konopí pro hospodářství a životní prostředí.
Zdroj: https://www.forbes.com/sites/ashoka/2013/05/29/industrial-hemp-a-win-win-for-the-economy-and-the-environment/?sh=41ddd59a289b