Jak změna klimatu ovlivní konopí?
Zpráva Mezinárodního panelu pro změnu klimatu (IPCC) naznačuje, že se rychle blížíme ke globální krizi. Takový výsledek bude mít určitě pro nás všechny významné důsledky.
Několik studií však naznačilo, že konopí může v důsledku změny klimatu prospívat. Snížené srážky, vyšší teploty a zvýšené hladiny oxidu uhličitého ve vzduchu mohou dramaticky ovlivnit růst rostlin a mohou mít za následek vyšší výnosy kanabinoidů.
Mohla by změna klimatu vést k silnějšímu konopí?
Kanabinoidy jako tetrahydrokanabinol (THC) a kanabidiol (CBD) pomáhají chránit rostliny konopí před různými environmentálními hrozbami. V průběhu let pěstitelé vyvinuli řadu stresových technik, které způsobují, že rostliny zvyšují produkci těchto žádoucích sloučenin.
Klimatické změny nepochybně způsobí na rostlinách konopí mimořádný stres, a proto by mohly vést k vyšším výnosům kanabinoidů.
Aby tuto teorii otestovali, vědci nedávno zkoumali dopad sucha na konopí. Při pěstování kultivaru, který typicky produkuje 5,66 procent THC a 10,3 procenta CBD, autoři studie zadrželi vodu po dobu přibližně 11 dnů během fáze květu, což způsobilo, že hladiny potenciálu rostlinné vody výrazně poklesly.

Koncentrace kyseliny tetrahydrokanabinolové (THCA) následně stoupla o 12 procent, zatímco koncentrace kyseliny kanabidiolové (CBDA) se v těchto rostlinách namáhaných suchem zvýšila o 13 procent.
Velikost květu se také zvýšila, což znamená, že celkové výnosy THC byly o 50 procent vyšší než u rostlin, které dostaly dostatek vody, zatímco výnosy CBD byly o 67 procent vyšší.
Delší období sucha je zjevně škodlivé pro všechny rostliny, takže nelze říci, zda změna klimatu bude konopí tímto způsobem prospěšná. Tato studie však poskytuje některé fascinující pohledy na možný dopad budoucího sucha na rostliny konopí.
Rozporuplné účinky změny klimatu na konopí
S největší pravděpodobností budou mít důsledky změny klimatu smíšené účinky na konopí. To zdůraznila studie z roku 2009, která zjistila, že extrémní teploty mohou bránit fotosyntéze, ale rostoucí hladiny oxidu uhličitého by mohly mít opačný účinek.
Vědci měřili rychlost fotosyntézy a účinnost užitné vody v rostlinách konopí v rozmezí teplot. Výsledky ukázaly, že obě rostly s teplotou, ale dosáhly vrcholu při 30 stupních Celsia. Za tímto bodem klesla účinnost fotosyntézy i využití vody. Jsou návrhy, že extrémní teploty způsobené změnou klimatu mohou být pro konopí špatnou zprávou.
Autoři studie současně měřili dopad koncentrace oxidu uhličitého na fotosyntézu. Emise uhlíku jsou hlavní příčinou změny klimatu a vedou k vyšším koncentracím oxidu uhličitého ve vzduchu. To pravděpodobně prospěje mnoha rostlinným druhům, protože oxid uhličitý je zásadní složkou fotosyntézy.
Současné hladiny okolního oxidu uhličitého se pohybují kolem 350 mikromolů na metr krychlový vzduchu (μmol mol (-1)). Vědci přesto zjistili, že fotosyntéza se zvýšila o 50 procent, když byly hladiny oxidu uhličitého zvýšeny na 750 μmol mol (-1).
O dva roky později provedli stejní vědci podrobnější studii o účinku oxidu uhličitého na rostliny konopí. Pomocí 4 různých kultivarů s vysokým obsahem THC zjistili, že fotosyntéza se zvýšila až o 48%, když byly hladiny oxidu uhličitého 700 μmol mol (-1). Účinnost využívání vody mezitím stoupla až o 191 procent.
Celkově je těžké předpovědět, co přesně bude změna klimatu pro konopí znamenat, i když v ideálním případě to raději nezjistíme.